CIT estoński – co warto wiedzieć

Dla kogo CIT-u estońskiego

Opodatkowanie estońskim CIT-em skierowane jest do spółek z o.o., akcyjnych,  komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych. Jednak aby móc go zastosować trzeba spełnić podstawowy warunek. Jaki ? Zapraszam do lektury !

Na czym polega CIT estoński

Estoński CIT to rodzaj podatku dochodowego od osób prawnych na zasadach ryczałtu od dochodów spółki.  Jednak aby móc skorzystać ze stosowania takiego rodzaju formy opodatkowania należy spełnić warunek konieczny. Bowiem udziałowcami, wspólnikami lub akcjonariuszami muszą być wyłącznie osoby fizyczne. I nie ma tu znaczenia czy jest to polski czy zagraniczny rezydent podatkowy.

Wybierając estoński CIT mamy obowiązek podatkowy dopiero w momencie podziału zysku na wypłaty dla wspólników. W przypadku, gdy zysk nie zostaje wypłacony spółka nie opłaca podatku CIT.

Estonski-CIT

Jakie stawki CIT estońskiego

Stawki estońskiego CIT-u wynoszą:

  • 10% (wspólnicy posiadający status małego podatnika CIT 2023);
  • 20% (pozostali wspólnicy).

Jakie warunki należy spełnić by stosować CIT estoński

Od stycznia 2023 rząd wprowadził  zmiany warunków korzystania z estońskiego CIT-u i aby móc z niego skorzystać należy:

  • Zatrudniać na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełny etat, jednocześnie nie mogą oni być ani udziałowcami, ani akcjonariuszami, czy też wspólnikami podatkowymi a okres ich zatrudnienia musi wynosić nie mniej niż 300 dni w roku podatkowym.
  • Dopuszczalne jest także zatrudnienie na umowie cywilno-prawnej pod warunkiem spełnienia wszystkich przesłanek dotyczących umowy o pracę
  • Udziałowcem, wspólnikiem bądź akcjonariuszem może być wyłącznie osoba fizyczna
  • Podatnicy ryczałtu od dochodów spółek nie mogą również posiadać udziałów/akcji w innych podmiotach
  • Spółka nie może pochodzić z przekształcenia
  • Spółka musi osiągać większość swoich przychodów z działalności operacyjnych czyli ponad 50 % przychodów

Jak przejść na CIT estoński

  • Przejście na estoński CIT jest dobrowolne
  • Aby to zrobić, należy złożyć zawiadomienie ZAW-RD o wyborze tej formy opodatkowania do właściwego naczelnika urzędu skarbowego do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, w którym chcesz korzystać z Estońskiego CIT.
  • Można przejść na estoński CIT także w trakcie roku podatkowego, należy jednak pamiętać , aby najpierw rozliczyć CIT klasyczny, zamknąć księgi i sporządzić sprawozdanie finansowe oraz złożyć zawiadomienie ZAW-RD do końca pierwszego miesiąca, w którym będziemy korzystać z Estońskiego CIT.
  • Należy także pamiętać, aby do zeznania CIT-8 składanego za ostatni rok podatkowy poprzedzający pierwszy rok opodatkowania ryczałtem dołączyć załącznik CIT/KW

Kiedy i jak należy rozliczyć CIT estoński

Rozliczenia estońskiego CIT dokonuje się za pomocą deklaracji CIT-8E wraz z załącznikiem CIT/EZ, składanych do końca trzeciego miesiąca następnego roku podatkowego. Należy jednak pamiętać, że termin zapłaty ryczałtu nie musi pokrywać się z terminem złożenia deklaracji. Przykładowo, termin na zapłatę ryczałtu od dochodu z tytułu ukrytych zysków oraz wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą upływa 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia.

Jak wyjść z estońskiego CIT-u

Ryczałt od dochodów spółek jest formą opodatkowania, którą podatnicy wybierają na okres bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych. Opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny  okres bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych, chyba że wraz z końcem ostatniego roku podatkowego danego okresu 4-letniego  podatnik złoży informację o rezygnacji z opodatkowania estońskim CIT-em.

Istnieje również możliwość rezygnacji z estońskiego CIT-u przed upływem 4 letniego okresu. Wcześniejsza rezygnacja może mieć jednak negatywne skutki, takie jak np. obowiązek zapłaty podatku od dochodu z tytułu korekty wstępnej.

Wyjście z systemu estońskiego, niezależnie od tego w jakiej formie nastąpi, będzie wiązało się z obowiązkiem zapłaty podatku od całości zysku wpracowanego w tym okresie, który możesz zapłacić od razu lub dopiero przy dystrybucji tego zysku. Wysokość podatku określa się poprzez zastosowanie stawki opodatkowania, która obowiązywała w ostatnim roku opodatkowania estońskim CIT-em.

Chcesz się dowiedzieć więcej w tym temacie?

Nasi eksperci czekają – zapraszamy do kontaktu.

 
Publikoval: Ania Stefaniak

Comments are closed.