Sprawozdanie finansowe

Jednostki, które w 2023 r. prowadziły księgi rachunkowe i za rok obrotowy przyjęły rok kalendarzowy mają zatem obowiązek zamknąć księgi rachunkowe na 31 grudnia 2023 r. oraz sporządzić sprawozdanie finansowe za ten rok w terminie 3 miesięcy od dnia bilansowego, tj. do 31 marca 2024 r.

W tym czasie, tj. w pierwszym kwartale roku obrotowego następującego po dniu bilansowym przeprowadzają prace bilansowe zmierzające do prawidłowego zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenia rzetelnego sprawozdania finansowego.

Sprawozdanie finansowe składa się z bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej, obejmującej wprowadzenie do sprawozdania oraz dodatkowe informacje i objaśnienia.

Termin sporządzenia sprawozdania finansowego

Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, określony w art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości lub inny dzień bilansowy, stosując zasady wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego, określone w rozdziale 4 ustawy o rachunkowości (por. art. 45 ust. 1 ww. ustawy). Na mocy art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy o rachunkowości, księgi rachunkowe zamyka się m.in. na dzień kończący rok obrotowy, jednak nie później niż w ciągu 3 miesięcy od tego dnia. Zamknięcie to określa się mianem wstępnego zamknięcia ksiąg rachunkowych w celu odróżnienia tego terminu od ostatecznego zamknięcia ksiąg rachunkowych, które następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Wstępnie zamknięte księgi rachunkowe stanowią podstawę sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego oraz otwarcia ksiąg następnego roku obrotowego. Sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego zapewnia kierownik jednostki, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawia je właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy.

W jednostkach, w których sprawozdanie finansowe podlega badaniu na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy o rachunkowości, obejmuje ono również zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunek przepływów pieniężnych.

Jakie jednostki podlegają badaniu?

Artykuł 64 Ustawy o rachunkowości jasno określa kto podlega badaniu sprawozdania finansowego.

1.Badaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe – kontynuujących działalność:

1) banków krajowych, oddziałów instytucji kredytowych, oddziałów banków zagranicznych, zakładów ubezpieczeń, zakładów reasekuracji, głównych oddziałów i oddziałów zakładów ubezpieczeń, głównych oddziałów i oddziałów zakładów reasekuracji oraz oddziałów zagranicznych firm inwestycyjnych;

1a) spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych;

2) jednostek działających na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi, przepisów o świadczeniu usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz jednostek, o których mowa w art. 2 zakres podmiotowy ustawy ust. 2b;

2a) jednostek działających na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych;

2b) krajowych instytucji płatniczych i instytucji pieniądza elektronicznego;

3) spółek akcyjnych, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji;

4) pozostałych jednostek, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:
a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro,
c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro.

  1. W jednostkach sporządzających łączne sprawozdania finansowe, o których mowa w art. 51 łączne sprawozdanie finansowe ust. 1, warunki określone w ust. 1 stosuje się do łącznego rocznego sprawozdania finansowego.
  2. Badaniu podlegają sprawozdania finansowe spółek przejmujących i spółek nowo zawiązanych, sporządzone za rok obrotowy, w którym nastąpiło połączenie, a także roczne sprawozdania finansowe jednostek sporządzone zgodnie z MSR.
  3. Badaniu podlegają również roczne połączone sprawozdania finansowe funduszy inwestycyjnych z wydzielonymi subfunduszami oraz roczne sprawozdania jednostkowe subfunduszy.

Zapraszamy do kontaktu.

Oferujemy pełen profesjonalizm i rzetelność  w pełnieniu swoich usług.

Publikoval: Ania Stefaniak

Comments are closed.