Prowadzenie i rejestracja działalności gospodarczej w Austrii

Decyzja o otwarciu własnej działalności w Austrii powinna być bardzo dobrze przemyślana pod wieloma  aspektami. Pierwszą  kwestią jest bowiem forma prawna prowadzonej działalności.

Do najczęstszych form prowadzonej działalności, jakie można spotkać należą działalność jednoosobowa, spółka komandytowa oraz spółka jawna. Wszystkie trzy formy mają jedną wspólną cechę a mianowicie właściciele firm odpowiadają w sposób nieograniczony za zobowiązania, w tym spłacają długi majątkiem osobistym. Druga kwestia natomiast to zezwolenia na prowadzenie działalności, bowiem w niektórych przypadkach jest ono konieczne.

Jakie formy prawne działalności mamy do wyboru

Działalność  gospodarcza w Austrii można prowadzić w różnych formach organizacyjno-prawnych, tj. w ramach różnych rodzajów firm lub przedsiębiorstw, które różnią się między sobą pod względem wymagań jakie należy spełnić przy rejestracji,  formy opodatkowania i wysokości płaconych podatków, odpowiedzialności za powstałe zobowiązania, a także kwoty wnoszonego kapitału czy wymagań dotyczących oficjalnej nazwy firmy itd.

Podstawowe formy to:

  • spółki osobowe, do których należą mikroprzedsiębiorstwa (niem. Einzelunternehmen) – gdzie szczególnym przypadkiem jest jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka jawna, spółka cywilna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna;
  • spółki kapitałowe, takie jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółka akcyjna
  • inne formy jak np. spółdzielnia, stowarzyszenia

Polacy decydując się na otwarcie firmy najczęściej wybierają prowadzenie działalności gospodarczej w formie mikroprzedsiębiorstwa (niem. Enzelunternehmen) i jego odmiany w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej jako jednoosobowa firma (niem. Ein-Personen-Unternehmen – EPU), powszechnie nazywana GEWERBE, gdzie przedsiębiorca jest jednocześnie i pracownikiem i firmą.

Mikroprzedsiębiorstwo (Enzelunternehmen) oraz samodzielna jednoosobowa działalność gospodarcza ( Ein-Personen-Unternehmen – EPU)

Polacy mają prawo do prowadzenia na terenie Austrii samodzielnej działalności zarobkowej określanej jako tzw. samozatrudnienie (niem. selbstständige Erwerbstätigkeit), zgodnie z zapisami Ustawy o prowadzeniu działalności gospodarczej (niem. Gewerbeordnung). Ustawa ta wyróżnia działalność swobodną i działalność reglamentowaną, tak jak np. usługi budowlane, gdzie uzyskanie austriackiej zgody na prowadzenie działalności jest bardzo skomplikowane.

Samodzielna działalność gospodarcza może by prowadzona w postaci różnorodnych firm na przykład w ramach mikroprzedsiębiorstwa (niem. Einzelunternehmen), którego szczególnym przypadkiem jest jednoosobowa działalność gospodarcza (nazywana potocznie Ein-Personen-Unternehmen EPU lub też Gewerbe), w formie spółki osobowej (jawnej, cywilnej, komandytowej), w formie spółki kapitałowej (sp. z o. o. lub S.A.), w ramach wolnego zawodu lub fundacji. Główna różnica pomiędzy mikroprzedsiębiorstwem, a jednoosobową działalnością gospodarczą polega na możliwości zatrudnienia pracowników w mikro przedsiębiorstwie.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH)

Jeżeli chcemy założyć spółkę z o.o. w Austrii, konieczne będzie sporządzenie umowy spółki w formie aktu notarialnego, ustanowienie zarządu spółki, potwierdzenie wpłaty kapitału zakładowego (ustawowy minimalny kapitał wynosi 35 tys. euro), zaświadczenie o braku zaległości podatkowych po uprzednim uiszczeniu l-procentowego podatku od kapitału zakładowego spółki, wpis spółki do rejestru przedsiębiorstw i obwieszczenie o rejestracji.

Podczas zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH) musi zostać wybrany przynajmniej jeden dyrektor zarządzający (niem. Geschäftsführer). Dyrektorzy zarządzający nie muszą być obywatelami Austrii, ani posiadać obywatelstwa europejskiego; legitymowanie się miejscem zamieszkania w Austrii również nie jest wymagane. Do pełnienia tej funkcji nie może by powoływana osoba prawna.

Ponadto spółki, obowiązuje podatek dochodowy od osób prawnych (niem. Körperschaftsteuer) ze stawką 25%. Minimalny podatek dochodowy od osób prawnych wynosi 1 750 EUR. Ogólny koszt powołania spółki z o.o. (wraz z opodatkowaniem, opłatami sądowymi, wynagrodzeniem prawnika i notariusza) wynosi około 10 % wartości kapitału zakładowego.

Potrzebujesz pomocy w założeniu firmy w Austrii ? 

Skorzystaj z najszybszej metody rejestracji  i skontaktuj się z nami.

Dopełnimy wszystkich formalności za Ciebie.

Zapraszamy do kontaktu.

Publikoval: Ania Stefaniak

Comments are closed.