Rejestracja samochodu osobowego na firmę – krok po kroku

Zakup samochodu firmowego to ważna inwestycja. Każdy przedsiębiorca, który chce używać samochodu w celach firmowych, powinien dopełnić obowiązku jego zarejestrowania w  wydziale  komunikacji, właściwym  ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania. Należy pamiętać jednak, że osoby które    składają    wniosek przez pełnomocnika a nie osobiście muszą dołączyć upoważnienie. Koszt pełnomocnictwa wynosi 17 złotych. Kupując auto nie mamy zawsze możliwości zarejestrować je na firmę. Czy zatem brak takiej możliwości oznacza, że nie może być on wprowadzony jako firmowy środek trwały? Sprawdź, kiedy jest możliwa rejestracja samochodu na firmę!

Kto może zarejestrować auto na firmę?

Rejestracji samochodu osobowego na dane firmy możemy dokonać jedynie w przypadku, jeżeli działa ona jako jedna ze spółek posiadających osobowość prawną – np. spółka akcyjna czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Natomiast podmioty nieposiadające osobowości prawnej,  a więc przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólnicy spółki cywilnej rejestrują pojazd na własne dane osobowe. Podobnie jak spółki prawa handlowego, mają możliwość zaliczenia go do ewidencji środków trwałych. Dzięki temu samochód staje się składnikiem majątku firmy i może być poddawany amortyzacji.

Warunki rejestracji auta na firmę

Rejestracji  auta możemy dokonać  na  firmę i traktować je jako auto firmowe  pod warunkiem  że:

  • auto jest przeznaczone na potrzeby związane z prowadzoną działalnością (również w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, mimo że rejestracja jest na osobę prywatną),
  • przedsiębiorca posiada do niego prawo własności lub współwłasności (konieczny jest dowód zakupu pojazdu np.: faktura lub umowa sprzedaży)
  • samochód jest kompletnym i sprawnym pojazdem,
  • zakładany okres jego użytkowania wynosi więcej niż 1 rok

Rejestracja samochodu na firmę – dokumenty dodatkowe do wglądu

Rejestracja samochodu w Polsce nie jest szczególnie skomplikowana, ale wymaga spełnienia pewnych formalności. Oprócz wykupienia obowiązkowej polisy OC i złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu oraz niezbędnych dokumentów takich jak:

  • karta pojazdu – jeżeli została wydana,
  • dowód własności pojazdu – np. faktura lub umowa sprzedaży,
  • zaświadczenie lub inny dokument potwierdzający ważne badanie techniczne pojazdu,
  • dowód rejestracyjny i dotychczasowe tablice rejestracyjne – w przypadku używanego pojazdu, który już wcześniej został zarejestrowany. W dowodzie powinien znajdować się termin ważności badania technicznego,
  • potwierdzenie wszystkich wniesionych opłat – należy je uregulować przed rejestracją,
  • wydane przez producenta pojazdu świadectwo zgodności WE, krajowe świadectwo zgodności lub dopuszczenie indywidualne/jednostkowe pojazdu – w przypadku nowych samochodów,
  • dowód odprawy celnej – jeżeli pojazd został sprowadzony z kraju spoza Unii Europejskiej,
  • potwierdzenie zapłaty akcyzy lub dokument stwierdzający brak takiego obowiązku – dotyczy aut używanych sprowadzanych z zagranicy,
  • dowód wniesienia opłaty recyklingowej – w przypadku pojazdów sprowadzanych do Polski przed 1 stycznia 2016, które wcześniej nie były rejestrowane.

Dokonując rejestracji samochodu na firmę należy dodatkowo przygotować do wglądu następujące dokumenty:

  • dowód osobisty lub paszport – w przypadku, gdy wniosek składa osoba fizyczna,
  • wypis z rejestru sądowego oraz numer REGON – w przypadku spółek prawa handlowego,
  • umowa polisy OC,
  • zaświadczenie o wpisie do rejestru CEIDG oraz umowa spółki cywilnej (jeśli dotyczy),
  • pisemne pełnomocnictwo wraz z dokumentem tożsamości pełnomocnika – jeżeli został wyznaczony

Jak zarejestrować pojazd na jednoosobową działalność gospodarczą?

W związku z tym, że auto w jednoosobowej działalności gospodarczej może być zarejestrowane tylko na osobę prywatną, a nie na firmę, proces jego rejestracji nie odbiega od tego tradycyjnego. Aby dokonać więc rejestracji pojazdu, należy udać się do wydziału komunikacji  odpowiedniego dla miejsca zamieszkania, a następnie wypełnić i złożyć tam wszelkie niezbędne dokumenty potrzebne do rejestracji.

Proces rejestracji auta kończy się – w pierwszym etapie – odebraniem tzw. tymczasowego dowodu rejestracyjnego, z którym można legalnie poruszać się po drogach publicznych.

Właściwy dowód zostanie sporządzony w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku. Gotowy dokument można odebrać we właściwym urzędzie.

 

Masz wątpliwości dotyczące rejestracji pojazdu?

Skontaktuj się z nami już dziś – pomożemy, doradzimy i przeprowadzimy Cię przez cały proces.

Dopełnimy wszystkich formalności za Ciebie.

Zapraszamy do kontaktu

Publikoval: Ania Stefaniak

Comments are closed.