Zakładanie spółki z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najbardziej popularnym rodzajem spółki w Polsce. Przeważnie decyzję o założeniu i rejestracji spółki z o.o. często podejmuje się z zamiarem ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania związane z prowadzeniem działalności  gospodarczej. Wbrew pozorom założenie spółki nie jest wcale takie trudne.

Decydując się zatem na spółkę z o.o. możemy wiele zyskać.

Podpisanie umowy spółki z o.o.

Pierwszym etapem jaki należy podjąć  przy rejestracji spółki z o.o. jest podpisanie umowy spółki – w przypadku wystąpienia co najmniej dwóch wspólników lub podpisanie aktu założycielskiego spółki jeśli spółka będzie jednoosobową spółką. Jeśli chcemy otworzyć spółkę w tradycyjny sposób podpisanie umowy odbywa się w formie aktu notarialnego przy udziale notariusza. Wiąże się to jednak z większymi kosztami. W przypadku gdy chcemy dokonać rejestracji spółki przez Internet wystarczy zarejestrować spółkę w systemie S24. Ten sposób dotyczy jednak tylko prostych spółek, które nie wymagają wprowadzenia do aktu założycielskiego (umowy lub statutu) niestandardowych przepisów – kształt umowy danej spółki jest określony w gotowym wzorcu, którego zapisów nie można zmienić

Po zawarciu umowy należy uzyskać wpis do KRS oraz zarejestrować się jako płatnik VAT. Czynności te są ściśle określone terminami, których należy się trzymać. W międzyczasie warto jeszcze założyć rachunek bankowy na dane spółki. Należy też pamiętać o zapłacie  podatku od czynności cywilno-prawnych czyli  PCC i złożyć deklarację do urzędu skarbowego.

Kapitał początkowy spółki

Obawa przed koniecznością wniesienia kapitału rodzi wiele wątpliwości wśród osób które chcą założyć spółkę. I zupełnie niepotrzebnie, gdyż owy kapitał  a jest to kwota minimum 5 000 zł może zostać ulokowana czy to na rachunku bankowym czy też w kasie gotówkowej
i przeznaczona na bieżące wydatki związane choćby z marketingiem, reklamą czy pokryciem bieżących zobowiązań. Może też zostać tylko zadeklarowany jako dostępne środki z przeznaczeniem na rozwój działalności gospodarczej. Może ktoś uznać, że ta kwota i tak jest kwota wysoką w porównaniu do JDG gdzie nie jest wymagany w ogóle wkład własny. Ale  zastanówmy się, ile osób decyduje się na założenie firmy nie posiadając choć minimalnego wkładu finansowego ? Obiektywnie patrząc 5 000 zł nie jest kwotą znów aż tak dużą, a w razie niepowodzenia inwestycji  stracimy kwotę tylko do wysokości kapitału, a nie  jak ma to miejsce w przypadku JDG gdzie odpowiadamy całym swoim majątkiem.

Powołanie członków organów

Aby zarejestrować spółkę z o.o. konieczne jest powołanie członków zarządu tej spółki. Powołanie członków organów może nastąpić na kilka sposobów:

  • w akcie notarialnym, w ramach którego podpisano umowę spółki lub akt założycielski spółki z o.o.
  • w drodze uchwały zgromadzenia wspólników
  • w wyniku decyzji poszczególnych wspólników (jeżeli takie prawo przyznaje im umowa spółki)

Pełna księgowość

Prowadzenie pełnej księgowości może okazać się pewną niedogodnością, gdyż wymaga to  wiedzy, skrupulatności i ciągłego dokształcania się. Dlatego wielu właścicieli firm oddaje księgi w ręce sprawdzonych księgowych lub zewnętrznych biur rachunkowych. Co prawda wiąże się to z większymi kosztami, ale warto spojrzeć na to z drugiej strony. Pełna księgowość daje  lepszy wgląd w sytuację firmy, stany rozliczeń i inne dane przydatne w skutecznym zarządzaniu przedsiębiorstwem. Taki precyzyjnie przedstawiony przekrój sytuacji finansowej firmy, pozwala na rozważne podejmowanie kolejnych kroków biznesowych. Więc może warto położyć na jednej szali koszt usług księgowych, a na drugiej zyski jakie zostaną osiągnięte dzięki możliwości większej kontroli przepływów pieniężnych?

Podwójne opodatkowanie zysku spółki z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych CIT w wysokości 19 %.  Dodatkowo jeżeli udziałowcy czerpią ze spółki dochody w postaci dywidend wówczas podlegają one także opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych PIT również w wysokości 19%.

Jednakże i tu możemy znaleźć pozytywne aspekty jak choćby zastosowanie preferencyjnej stawki CIT 9% dla nowych i małych podatników. Nowych – czyli dla których będzie to pierwszy rok podatkowy, natomiast status małego podatnika osiągniemy, gdy nasza spółka nie przekroczy rocznie 2 mln euro przychodu.

Spółka z o.o. bez ZUS

Gdy prowadzimy spółkę z o.o. ze wspólnikiem lub wspólnikami nie podlegamy obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu. Wynika to z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Natomiast jeżeli spółka z o.o. jest jednoosobową wtedy właściciel spółki podlega pod ubezpieczenie społeczne i zdrowotne a podstawa wymiaru składek społecznych jest taka sama, jak przy „dużym ZUS” w JDG. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest naliczana w wysokości 9% od kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.

Skorzystaj z najszybszej metody rejestracji spółki i skontaktuj się z nami.

Dopełnimy wszystkich formalności za Ciebie.

Zapraszamy do kontaktu

Publikoval: Ania Stefaniak

Comments are closed.