Wznowienie działalności gospodarczej

Trudności finansowe, przestój na rynku lub okoliczności osobiste czasami powodują, że musimy zawiesić prowadzoną działalność gospodarczą. Gdy jednak ogólna sytuacja się poprawia i  zechcemy powrócić do prowadzenia działalności gospodarczej musimy dokonać wznowienia. Co za tym idzie przede wszystkim do spełnienia wymaganych formalności. Oczywiście jeśli uprzednio we wniosku o zawieszenie nie wskazaliśmy już wcześniej daty odwieszenia.

Wznowienie działalności

Jak wznowić działalność gospodarczą?

W obecnych czasach gdzie postęp cyfryzacji jest na wysokim poziomie wznowienie działalności nie jest to już tak absorbujące jak przed laty. Obecnie wystarczy złożyć wniosek przez stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Cały proces wymaga dosłownie kilku kliknięć, dlatego każdy przedsiębiorca z pewnością sobie poradzi. Alternatywnie można także skorzystać z Profilu Zaufanego lub wypełnić formularz za pośrednictwem banku, jeśli nasz bank oferuje taką usługę.

Ci którzy wolą skorzystać z tradycyjnej metody  mogą udać się osobiście do urzędu, gdzie konieczne będzie wypełnienie stosownych formularzy. Powyższe sposoby dotyczą tylko i wyłącznie działalności zarejestrowanych w CEIDG. Natomiast jeżeli chcemy wznowić funkcjonowanie spółki cywilnej, w pierwszej kolejności musimy jednak dokonać zgłoszenia w GUS i Urzędzie Skarbowym

O czym należy pamiętać, wznawiając działalność gospodarczą?

Po wznowieniu działalności wracamy do normalnego trybu załatwiania spraw podatkowych a podatki rozliczamy na takich samych zasadach, jak przed zawieszeniem. A więc także od momentu wznowienia wykonywania działalności gospodarczej powraca zarazem obowiązek prowadzenia księgowości.

Minimalny okres zawieszenia działalności wynosi 30 dni. Ustawodawca nie określił maksymalnego terminu zawieszenia, zatem działalność możemy  zawiesić bezterminowo.

Jeżeli korzystamy z preferencyjnych składek ZUS zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza, że wstrzymuje się również czas korzystania z tychże ulg. Przykładowo  z ulgi na start można korzystać przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia firmy. Więc jeśli po 4 miesiącach od momentu jej uruchomienia zawiesimy  działalność a następnie odwiesimy po 6  miesiącach, pozostałe 2 miesiące ulgi przepadają — są one liczone także w czasie, gdy działalność jest zawieszona.

 

Jeżeli poszukujesz podmiotu świadczącego usługi księgowe, zapraszamy Cię do kontaktu.

Oferujemy pełen profesjonalizm i rzetelność  w pełnieniu swoich usług.

Publikoval: Ania Stefaniak

Comments are closed.