Przekształcenie JDG w Spółkę z o.o. a CIT estoński

Ograniczenia w ustawie o CIT

Ustawa o CIT przewiduje pewne ograniczenia dotyczące możliwości skorzystania z estońskiego CIT dla spółki pochodzącej z przekształcenia. Zatem jeżeli spółka zostanie utworzona:

  • w wyniku połączenia lub podziału,
  • przez podmioty, które tytułem wkładu do spółki wniosły składniki majątku otrzymane w wyniku likwidacji innych podmiotów będących podatnikami CIT, w których posiadały udziały,
  • przez podmioty, które w roku utworzenia spółki lub roku następnym wniosły do niej aportem przedsiębiorstwo, ZCP lub składniki przedsiębiorstwa o wartości powyżej 10 tys. euro

To taka spółka nie będzie mogła skorzystać z estońskiego CIT w roku rozpoczęcia działalności i w roku następnym, jednak nie wcześniej niż po 24 miesiącach.

Opodatkowanie CIT estońskim dla spółki z o.o.

Jednak Ustawa o CIT nie przewiduje ograniczeń w zakresie dopuszczalności wyboru estońskiego CIT przez spółki powstałe w wyniku przekształcenia przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Stanowisko to zostało potwierdzone przez Ministra Finansów, który stwierdził, że spółka z o.o. która powstała w wyniku przekształcenia, jest uprawniona do wyboru opodatkowania od dnia rejestracji przekształcenia w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dyrektor KIS potwierdził także, że spółka, która powstanie w wyniku planowanego przekształcenia JDG, będzie mogła skorzystać z opodatkowania estońskim CIT. Jednakże wskazano, że przekształcona spółka nie będzie mogła w pierwszym roku podatkowym uzyskać statusu tzw. małego podatnika CIT, ale należy traktować jako podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej.

Uznanie spółki z o.o. powstałej z przekształcenia za podatnika rozpoczynającego działalność jest o tyle istotne, iż umożliwia:

  • stosowanie przez nią w pierwszym roku podatkowym preferencyjnej 10% stawki CIT-u estońskiego
  • ponadto dla takiej spółki warunek zatrudnienia co najmniej 3 osób nie dotyczy pierwszego roku podatkowego i dwóch następnych,

Jednak z początkiem drugiego roku podatkowego spółka jest zobowiązana do corocznego zwiększenia zatrudnienia o co najmniej 1 etat w pełnym wymiarze czasu pracy aż do osiągnięcia wymaganej wielkości zatrudnienia.

Optymalizacja podatkowa

Zastanawiając się nad przekształceniem swojej JDG w szerokim rozumieniu, czyli przejściem w spółkę z o.o., czy też rozważając wejście w estoński CIT trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów. Nie zawsze przekształcenie będzie optymalnym rozwiązaniem zważywszy na innego rodzaju przesłanki, które sprawiają, że potrzebujesz innych działań. Estoński CIT pokazuje natomiast, że przekształcenie będzie pierwszym wyborem przy rozważaniu przejścia z jednoosobowej działalności w spółkę z o.o., jeśli chcemy wejść właśnie w estoński CIT.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w kwestiach związanych z  przekształceniem JDG na spółkę  z o.o. zapraszamy Cię do kontaktu.

Oferujemy pełen profesjonalizm i rzetelność  w pełnieniu swoich usług.

Publikoval: Ania Stefaniak

Comments are closed.